Ptaki przenoszą nasiona rośliny na nowe rośliny żywicielskie
Składniki
Olejek eteryczny z gumy Białka Fenole Triterpeny
efekt
Mirra działa przeciwzapalnie, odkażająco i ściągająco na błony śluzowe. Te właściwości sprawiają, że mirra jest idealnym lekarstwem na przeziębienia i zapalenie oskrzeli, na przykład w postaci nalewki do płukania gardła. W tej samej postaci dawkowania żywica pomaga również zwalczać zapalenie dziąseł.
Działa również przeciwbólowo. Dlatego wiele syropów na kaszel zawiera mirrę. Zastosowana zewnętrznie żywica pomaga leczyć małe rany.
Skutki uboczne
Nie są znane żadne skutki uboczne.
Krwawiące dziąsła: Nie należy lekceważyć Kaszel: Oliwa, cytryna i twaróg kompresują na kaszel: Wskazówki na Boże Narodzenie: Kim byli trzej mędrcy?
Ciekawy
Mówi się, że starożytni Egipcjanie używali mirry do mumifikowania swoich zmarłych tysiące lat temu.
Lubczyk od wieków jest nie tylko popularny jako przyprawa, ale jest również szeroko stosowany jako roślina lecznicza. Przeczytaj tutaj, jak można go stosować w leczeniu problemów trawiennych i innych dolegliwości.
roślina
Lubczyk (Levisticum officinale) pochodzi z południowo-zachodniej Europy, ale obecnie jest również szeroko rozpowszechniony w tym kraju – uprawiany lub dziki. Roślina należy do baldaszkowatych, zarówno liście, jak i zapach przypominają seler. Lubczyk osiąga wysokość do dwóch metrów, latem tworzą się żółte baldaszki.
Używane części roślin
Liście rośliny są używane jako przyprawa w kuchni, natomiast korzenie i nasiona nadają się do celów leczniczych.
Składniki
Olejek eterycznyApiol Kwas aniołowy Substancje gorzkie Kwas malinowy Garbniki RinsKamforaKumaryny
efekt
Z korzeni i nasion lubczyka można przygotować zarówno herbatę, jak i nalewkę. Są one używane jako środki lecznicze, zwłaszcza na problemy trawienne. Mówi się, że preparaty z lubczykiem wzmacniają narządy trawienne, działają moczopędnie i stymulują metabolizm.
Ponadto składniki powinny być w stanie wzmocnić serce. Zatrzymywanie wody w nogach i stopach można również leczyć lubczykiem.
Lubczyk jest również stosowany w ginekologii, ponieważ może łagodzić skurcze menstruacyjne.
Zdrowe zioło: Lubczyk jako roślina lecznicza: Tak powinno działać zioło Maggi Zioło Maggi: Lubczyk – Stosowanie i konserwacja przyprawy Zioła: Sadzenie lubczyk: Uprawa i pielęgnacja ziela Maggi To warzywo jest tak zdrowe: Składniki selera mogą to zrobić
Skutki uboczne
Kobiety w ciąży powinny unikać lubczyku, a osoby z chorobami serca lub nerek powinny najpierw skonsultować się z lekarzem. Ponadto lubczyk sprawia, że skóra jest bardziej wrażliwa na słońce.
Łagodna do mocnej pikantność musztardy nadaje szczególnie potrawom mięsnym odpowiedni smak. Jednak przyprawa była również używana jako lekarstwo przez starożytnych Greków. Między innymi istnieją dowody na to, że musztarda może chronić przed rakiem.
roślina
W Niemczech znane są dwa rodzaje gorczycy (Brassica): gorczyca czarna i biała. Obie są roślinami krzyżowymi i rosną na gorczycach o bardzo zbliżonym kształcie, te jednoroczne osiągają wysokość 150 cm i preferują gleby wapienne. Ich liście są klapowane do kształtu lancetowatego.
Małe żółte kwiaty rośliny widoczne są od czerwca do sierpnia i przypominają kwiaty rzepaku. Nasiona ostatecznie dojrzewają w strąkach o długości do dwóch centymetrów i zależnie od odmiany mają kolor czarno-brązowy do żółtawego.
Używane części roślin
Nasiona gorczycy są zbierane i suszone po okresie kwitnienia. Znajdują zastosowanie w kuchni i medycynie.
Składniki
Olej musztardowy, Glikozydy oleju musztardowego, Sinigrin
efekt
Gorczyca biała stosowana jest zewnętrznie przy chorobach stawów, zapaleniach dróg oddechowych i reumatyzmie tkanek miękkich. Według "magazyn apteczny" badanie przeprowadzone na Uniwersytecie we Fryburgu również wskazuje, że spożywanie musztardy może chronić przed substancjami rakotwórczymi.https://yourpillstore.com/pl/
Skutki uboczne
Musztarda stosowana zewnętrznie może powodować uszkodzenia skóry. Składniki aktywne mogą również uszkadzać nerwy. Musztardy nie należy stosować w chorobach nerek.
Gorąco i zdrowo: czy musztarda jest zdrowa? O gorczycach, nasionach gorczycy itp. Budowanie mięśni: czy gorczyca powoduje wzrost mięśni? Pikantne, ale zdrowe: Pikantne jedzenie jest zdrowe i sprawia, że jesteś szczęśliwy Wszechstronny: To sprawia, że egzotyczna musztarda brązowa Działa leczniczo: Czarna musztarda: To sprawia, że jest to francuska specjalność: Purpurowa musztarda – Specjalny przysmak Ostry i pikantny: Co jest specjalnego w Dijon -Musztarda?
Ciekawy
Lekarz Dioscurides, który żył w starożytnej Grecji w I wieku, stosował gorczycę przeciwko epilepsji. W XVIII wieku był nawet używany do walki z zarazą. Obecnie wiadomo, że te aplikacje były co najmniej wątpliwe.
Zwyczaj ten przybył z Anglii i Ameryki Północnej na lokalne szerokości geograficzne do dekorowania przejść i drzwi wejściowych jemiołą w okresie Bożego Narodzenia. Jeśli jest wśród nich para, mogą się całować. Ale poza tym uroczym zwyczajem roślina może mieć długą historię jako roślina lecznicza.
roślina
Jemioła (album Viscum) rośnie na liściach i drzewach iglastych i poprzez korzenie odżywia się częściowo, ale nie całkowicie, wodą i składnikami odżywczymi gospodarzy. Z tego powodu roślina należąca do rodziny jemioły nazywana jest półpasożytem. Rośnie zwykle w formie kulistej na jabłoniach, robinii, jodłach i topolach.
Ponieważ jemioła jest zdolna do fotosyntezy, jej skórzaste, jajowate liście mają żółtawozielony kolor. Wiosną jemioła tworzy dość niepozorne, żółte kwiaty w toporach liści, które kwitną do kwietnia. Od września białe, lepkie jagody jemioły stanowią pokarm dla ptaków. Ptaki przenoszą nasiona rośliny na nowe rośliny żywicielskie.
Używane części roślin
Całe zioło od łodyg po liście i owoce jest używane w medycynie i medycynie.
Składniki
Lektyny (lektyny z jemioły I do III) Glikoproteiny Białka Viscum Aminy flawonoidbiogenne Lignany
efekt
Jemioła od dawna służy do regulacji ciśnienia krwi. Mówi się również, że lektyny zawarte w roślinie mają stymulujący wpływ na układ odpornościowy. Choroby reumatyczne można leczyć wstrzykując substancje czynne w skórę.
Według "magazyn apteczny" istnieją również dowody na to, że jemioła ma toksyczny wpływ na komórki rakowe. Ale tego efektu nie można osiągnąć poprzez spożycie doustne. Tutaj również wymagany jest zastrzyk.
Skutki uboczne
Wstrzyknięcie suplementu jemioły może powodować poważne skutki uboczne. Możliwe są skargi na dreszcze, gorączkę i ból głowy. Obserwowano również reakcje alergiczne i problemy z krążeniem. Jeśli lektyny nie zostaną przyjęte doustnie, mogą być toksyczne. W przypadku nadwrażliwości na białka odradzamy stosowanie leków zawierających jemiołę.
Rośliny lecznicze: Historia jemioły: Roślina lecznicza z długą tradycją Rośliny lecznicze: Jak rozmnażać jemioła – Jak postępować Rośliny lecznicze: Terapia jemiołą – Medycyna alternatywna na raka? Talizmany na szczęście w Adwencie: dlatego całuje się pod jemiołą
Ciekawy
Celtowie używali jemioły jako środka płodności. Celtyccy druidzi ścinają gałęzie złotym sierpem. Czas zbiorów był określany na podstawie pozycji księżyca.
Gundermann należy do rodziny mennic. Dziś mniej znana, ale od wieków uważana jest za roślinę leczniczą. Przeczytaj więcej o możliwym zastosowaniu tutaj.
roślina
Gundermann (Glechoma hederacea), zwany także prawdziwym Gundelrebe, rośnie blisko ziemi i wspina się, gdy nadarzy się okazja. Małe zielone listki słabo pachną kamforą i miętą. Piękne, fioletowe kwiaty pojawiają się od marca do lipca.
Używane części roślin
Liście Gundermanna są używane do celów leczniczych.
Składniki
Gorzki olejek eteryczny
efekt
Gundermann może być używany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Na przykład nalewka jest zalecana do użytku wewnętrznego. Może to przynieść ulgę w chorobach pęcherza i nerek. Gundermann jest również często zalecany w przypadku przewlekłego kataru i przewlekłego zapalenia oskrzeli.
Do użytku zewnętrznego dostępne są maści, okłady lub olejek roślinny. Są one wykorzystywane np. Do pobudzania metabolizmu. Możliwy jest również dodatek do kąpieli z Gundermannem: roślina lecznicza ma w tej postaci wspomagać gojenie się chorób skóry.
Skutki uboczne
Spożycie Gundermann jest zwykle bezpieczne dla dorosłych. Jeśli jednak dawka jest zbyt duża, mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak podrażnienie nerek i błon śluzowych przewodu pokarmowego.
Skuteczny środek przeciwzapalny: Gundermann – działanie i zastosowanie starej rośliny leczniczej Irytujące chwasty: Gundermann na trawniku: Nie zawsze mile widziany Słownik ziołowy: kocimiętka
Ciekawy
Gundermann jest znany jako roślina lecznicza od XII wieku. Uniwersalna uczona Hildegard von Bingen polecała liście między innymi na choroby gardła.
Melisa, ze względu na cytrusowo-świeży zapach, często nazywana również „melisą”, należy do rodziny miętów. Od wieków wykorzystywana jest nie tylko w kuchni, ale także uważana jest za roślinę leczniczą.
roślina
Melisa lekarska (Melissa officinalis) rośnie do około 80 centymetrów. Liście jajowate są postrzępione na brzegach, drobne kwiaty żółtawe do białych i pojawiają się od czerwca do sierpnia. Roślina pochodzi ze wschodniej części Morza Śródziemnego. Ale od wieków jest sadzony także w Europie Środkowej. Jeśli pocierasz liście między palcami, uzyskasz cytrynowy zapach.
Używane części roślin
Zioło melisy stosuje się w medycynie.
Składniki
Gorzkie, olejek eteryczny, garbniki, saponiny, glikozydy, tymol
efekt
Melisa jest często podawana jako herbata, czysta lub zmieszana z innymi ziołami. Napój jest często używany w przypadku zdenerwowania i niepokoju: tu melisa może z jednej strony działać orzeźwiająco, ale z drugiej służyć relaksowi.
Herbatę można również stosować zewnętrznie, na przykład jako okład lub okład. Może to złagodzić siniaki, wrzody lub ukąszenia owadów. Powinien także przeciwdziałać zablokowaniu mleka u kobiet karmiących piersią.
Zioło lecznicze można również stosować jako nalewkę. Tutaj melisa działa podobnie jak w postaci herbaty.
Skutki uboczne
Zasadniczo nie są znane żadne skutki uboczne. Jednak szczególnie kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci poniżej dwunastego roku życia nie powinny używać rośliny przez dłuższy czas.
Zioła: Sadzenie, pielęgnacja i zbieranie melisy Zioła: Suszenie i mrożenie melisy: Możliwości Herbata ziołowa: Zrób własną uspokajającą herbatę z melisy Zioła: Samodzielnie przygotuj syrop z melisy: Porady ziołowe: Przygotuj melisę jako pesto Słownik ziołowy: Melisa
Ciekawy
W średniowieczu melisa była tak popularna jako roślina lecznicza, że na mocy rozporządzenia należało ją uprawiać w każdym ogrodzie klasztornym.
Egzotyczna jagoda acai jest uważana za cudowną jagodę, o której mówi się, że zapobiega wszelkiego rodzaju chorobom. Dowiedz się, co kryje się za tą reputacją i skąd pochodzi jagoda.
roślina
Acai jest owocem palmy i jest błędnie nazywana jagodą ze względu na jej okrągły kształt. Rośnie na palmie kapuścianej (Euterpe oleracea), która jest domem na obszarach bagiennych i rzekach w Ameryce Południowej. Imponująca palma może dorastać do 25 metrów wysokości. Płatki osiągają również imponujący rozmiar do półtora metra.
Palma kapusta ma czerwone do żółtawych kwiaty, które rosną między liśćmi. Z nich rozwija się jagoda acai. Owoce pestkowe są porównywalne pod względem wielkości do jagód i mają kolor od fioletowego do czarnego.
Używane części roślin
Rdzeń jagody acai stanowi 90 procent owocu. Jednak używana jest tylko skóra.
Składniki
Przeciwutleniacze TłuszczWitaminy Minerały Kwasy tłuszczowe omega-3
efekt
Według magazynu badania naukowe dowodzą "Gotowy do zabawy"że przeciwutleniacze, takie jak te znajdujące się w jagodach acai, mogą zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. W ten sposób należy również powstrzymać choroby nowotworowe i proces starzenia.
Ponadto mówi się, że jagody acai pobudzają metabolizm, a tym samym pomagają w utracie wagi. Jak dotąd nie ma jednak badań na ten temat. Ze względu na długą trasę transportu jagoda acai dostępna jest w tym kraju głównie w postaci suszonych owoców w kapsułkach lub proszku.
Odchudzanie: dieta Acai – schudnij dzięki jagodom południowoamerykańskim Schudnij: dieta Pritikin – dużo węglowodanów, mało tłuszczu Rośliny lecznicze: głóg – roślina lecznicza na dolegliwości serca Letni deser: ciasto agrestowe – owocowa uczta na stolik kawowy
Skutki uboczne
Nie są znane żadne negatywne skutki jagód acai. Owoce mogą wywoływać reakcje alergiczne tylko w pojedynczych przypadkach.
Domowe sposoby na biegunkę są dostępne w wielu odmianach. Ale co oznacza pomoc, a co nie? Powszechnie uważa się, że wiele produktów spożywczych ma właściwości lecznicze. Jednak pozytywny efekt został udowodniony tylko w kilku przypadkach.
Domowe sposoby na powszechne choroby
Seria zdjęć składająca się z 10 zdjęć
Jakie domowe sposoby na biegunkę?
Jednym z klasycznych domowych środków na biegunkę jest użycie paluszków precla i coli. Jednak według „Apotheken Umschau” ta rzekoma terapia w żadnym wypadku nie jest zalecana. Ciało spożywa zbyt dużo soli i cukru, co może pogorszyć biegunkę.
Ponadto prosty środek domowy nie jest już wystarczający w przypadku biegunki, jeśli choroba jest bardzo ciężka. W takim przypadku użyj doustnego roztworu nawadniającego, który kompensuje znaczną utratę płynów.